Вясёлая Каляда

14.01.2022
Вялікую радасць на вуліцы, у хаты Прынеслі Калядкі – зімовыя святы. Прынеслі забавы, і жарты, і песні, Загадкі, і гульні, і танцы і песні. Не спі, пані скрыпка, і бубен прачніся Калядныя святы ў нас пачаліся.

Каляды, або, як іх яшчэ называюць, святыя вечары – гэта зімовае народнае свята, якое пачынаецца на Каляды і доўжыцца цэлых два тыдні, да самага Хрышчэння. У святочныя вечары ўладкоўваліся святочныя гулянні па дварах хадзілі натоўпы калядоўшчыкаў, спявалі велічальныя песні, у якіх славілі гаспадароў, жадалі ім добрага здароўя, багатага ўраджаю. Усе з нецярпеннем чакалі прыходу калядоўшчыкаў з іх калядкамі. Людзі верылі, што да каго яны зойдуць, той дом у новым годзе ўдачлівы будзе, з дастаткам і прыбыткам.

Вось і ў нашай установе дашкольнай адукацыі 13-14 студзеня прайшлі Калядкі. Разам з ражанымі героямі дзеці былі не толькі гледачамі, але і непасрэднымі ўдзельнікамі. Яны выконвалі калядныя песні, прыказкі, заклічкі, услаўляючы Каляду. Вадзілі карагоды, гулялі ў народныя гульні, ладзілі вясёлыя переплясы, спявалі песні, чыталі вершы.

Свята аказала на дзяцей незабыўныя ўражанні. Яно атрымалася вясёлым, шумным і відовішчным.

Удзельнічаючы ў падобных мерапрыемствах, дашкольнікі далучаюцца да народнай культуры і традыцый. Гэта з'яўляецца неад'емнай часткай духоўна-маральнага выхавання.